poniedziałek, 2 grudnia

Pierwsza pomoc – lepiej udzielić niż nie reagować

Pierwsza pomoc – lepiej udzielić niż nie reagować

Bardzo często, kiedy dochodzi do niespodziewanego, nieszczęśliwego wypadku wielu ludzi rezygnuje z pomocy poszkodowanym osobom w obawie, że mimo szczerych chęci, zamiast korzyści, ich działania przyniosą jeszcze bardziej poważne skutki. Niestety takie myślenie jest przyczyną wielu przedwczesnych zgonów, do jakich dochodzi właśnie przez to, że pokrzywdzonemu nie została udzielona pierwsza pomoc.

Nieprzypadkowo więc każdy pracownik, który przyjmowany jest do jakiegokolwiek zakładu pracy w oparciu o obowiązujące obecnie przepisy przechodzi gruntowne szkolenie z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Taki krótki kurs powinien się odbyć na samym początku pracy w danej placówce. Po jakimś czasie natomiast wykonywane są szkolenia okresowe, które mają na celu przede wszystkim odświeżenie wiedzy. Na koniec takiego odświeżania wiedzy, również powinien zostać zorganizowany pisemny test. W zakres informacji z BHP wchodzą między innymi główne i podstawowe dane dotyczące udzielania pierwszej pomocy. Warto wiedzieć, w jaki sposób wykonać tradycyjna akcję reanimacyjną z uciskiem klatki piersiowej czy usta – usta. Ponadto musimy wiedzieć, w jakim odstępie czasowym pompować powietrze, kiedy robić wdechy i gdzie uciskać. Nawet, gdyby nasza reanimacja zakończyła się połamaniem poszkodowanemu żeber, jest to efekt lepszy niż szybki zgon, do jakiego często może dojść zanim karetka przyjedzie na miejsce.

Do tego, aby stosować w praktyce zasady pierwsze pomocy potrzeba nie tylko szkoleń i fachowych egzaminów przeprowadzanych przez uprawnione do tego osoby. Istotne jest także posiadanie przy sobie właściwie skompletowanej apteczki, która niewątpliwie może uratować życie pokrzywdzonego. Oczywiście ten, który ratuje nie ma skąd wziąć opatrunków czy innych przydatnych akcesoriów, jakie powinny wypełniać wnętrze apteczki, niemniej jednak w kompleksowo zebrany zestaw przydatnych elementów i środków higienicznych oraz narzędzi powinien być wyposażony każdy zmotoryzowany. Apteczka jest potrzebna w samochodzie chociażby na wszelki wypadek. Pamiętajmy, że nic nie kosztuje nas jej transportowanie na tyle samochodu, w schowku czy bagażniku, a w razie czego jej zawartość może się okazać nieoceniona. Podobnie w taką apteczkę powinni się wyposażyć wszyscy rowerzyści czy motocykliści, którzy przemierzają długie dystanse na swoich jednośladach. Nie trzeba chyba nawet wspominać o tym, że solidny komplet akcesoriów powinien znajdować się również w każdym jednym zakładzie pracy – nieważne czy dużym czy małym, zatrudniającym sporo czy garstkę pracowników itd.